"O czym pisał starszy pan, który zwał się Brzechwa Jan?"
15 listopada odbył się w auli konkurs dla uczniów klas IV - "O czym pisał starszy pan, który zwał się Brzechwa Jan?".
Przygotowały go panie Justyna Kubiak i Maria Kucharzak. W jury zasiadła pani dyrektor Honorata Hyżyk.
Dzieci wykazały się znajomością lektury "Akademia pana Kleksa" oraz wierszy Jana Brzechwy, pięknie narysowały portret pana Kleksa, czytały wiersze. Śmiałkowie przyszywali guziki, leczyli chore sprzęty i zwijali w kłębuszki litery. Wszyscy, którzy czytali lektury, wiedzą, o co chodzi. Przewodniczące klas za każdą wygraną konkurencję otrzymywały punkty, czyli kolorowe piegi, które przylepiały sobie na twarzach.
Po godzinnych zmaganiach niewielką przewagą punktów wygrała klasa 4a.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Lekcja muzealna klasy 7a
We wtorek 14 listopada, klasa 7a pod opieką pana Michała Wojciechowskiego uczestniczyła w lekcji muzealnej w dawnej synagodze (obecnie Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie).
Zajęcia odbyły się w związku z wystawą - "Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno, Śmigiel - współistnienie wyznań".
Uczniowie mieli okazję zapoznać się m.in. z historią protestantyzmu w Lesznie oraz zobaczyć ciekawe eksponaty zgromadzone w związku z wystawą.
Śniadanie daje moc w klasie 1b
8 listopada klasa 1b również wzięła udział w projekcie „Śniadanie daje moc” i samodzielnie przygotowała zdrowe śniadanie.
Uczniowie szykowali sobie: kanapki oraz sałatki.
Niektórzy przekonali się, że własnoręcznie przygotowane zdrowe i kolorowe śniadanie smakuje wyśmienicie!
Edukacja przez zabawę w klasie 2a
Na całorocznej praktyce w klasie 2a jest studentka III roku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.
Pani Klaudia ma już za sobą samodzielne prowadzenie zajęć.
Na edukacji matematycznej przygotowała dla uczniów grę, która doskonaliła umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 100. 4 grupy, 4 takie same plansze, ale działania na tafelkach o różnym stopniu trudności w zależności od poziomu grupy.
Nawet dzwonek nie oderwał dzieci od plansz.
Goście z Włoch na lekcjach języka angielskiego
15 listopada na lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez pana Piotra Klupsia zawitali goście z Włoch.
Alberto z Bolonii i Marta z wyspy Sardynia zaprezentowali swój kraj uczniom klas 7a, 6b i 4b.
Uczniowie obejrzeli zdjęcia i posłuchali wiadomości o słynnych włoskich miastach takich jak: Rzym, Florencja, Mediolan i Wenecja. Pojawiły się zdjęcia słynnych włoskich budowli - Kolosseum w Rzymie, krzywej wieży w Pizie czy tez 600-letniej katedry w Mediolanie.
Uczniowie dowiedzieli się o corocznej karnawałowej zabawie w Wenecji, słynnych weneckich maskach zakładanych przy tej okazji. Niektórzy dowiedzieli się co to jest gondola i gondolierzy. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz języka migowego, który przedstawił Alberto. Włosi słyną z dużej gestykulacji podczas rozmów. Okazuje się, że ma to swoje podłoże historyczne. Zanim Włochy zostały zjednoczone jako jedno państwo 150 lat temu na jego terytorium istniało i wciąż istnieje mnóstwo lokalnych dialektów. Jeśli ktoś w dawnych czasach wybrał się np. z Sycylii do Rzymu to szybko zauważyłby, że ma problemy, aby zrozumieć co do niego się mówi lub też co on sam mówi do tamtejszych mieszkańców. Tak mocne były różnice w lokalnych dialektach. W związku z tym ludziom nie pozostawało nic innego jak użycie języka migowego, aby się ze sobą porozumieć. I tak oto do dnia dzisiejszego Włochom pozostała ta słynna, żywa gestykulacja podczas rozmów.
Śniadanie daje moc w klasie 4a
14 listopada przygotowaliśmy w klasie 4a pyszne śniadanie.
Na naszych stolikach królowały warzywa i owoce, z których, mimo iż za oknem szary listopad, powstały kolorowe, smakowite i pełne witamin posiłki.
Taki śniadanie wszystkim wyjątkowo smakowało, tym bardziej, że sami je przygotowaliśmy.